KONUMUZ: DİL BAĞI

IMG_0023Normal olarak yeni doğanların gazı 2. haftadan sonra başlar. Alparslanın gazı daha 2. gün de başlamıştı. Bir haftalık kontorlde hastanedeki doktor gaz damlası yazıp bizi yollamıştı. 1 ay sonra hala gitmeye devam ettiğimiz doktora durumu anlattım. Bebeğimin bıngıldağından ayak tırnaklarına kadar muayene etti. Gazlı bir bebek olduğunu zamanla düzeleceğini söyledi. ( neyse gaz konusunu kapatıyorum ondan da çok çektim başka bir yazımda uzun uzun anlatacağım)
1 ay oldu yok 2 ay oldu yok 3 ay 4. ay derken aynı gün kızı olan ama Ankarada oturan arkadaşıma oğlumun videosunu attım. – Didem Alparslanda dil bağı mı var? dedi. bende hayır doktorumuz tepeden tırnağa her yerine baktı böyle bir sorun olsa bana elbet söylerdi dedim.-” benim gördüğüm kadarıyla var Meryem Mihrimah’ ın da bu şekilde, bir sonraki kontrolde mutlaka tekrar baktır” dedi.
Tabi bendeniz durur mu? Durmaz. Düştük doktorumuzun yoluna. Muayene etti ”-evet dil bağı var ama önemli değil 2 yaşına gelince konuşamazsa kessitirsiniz, zaten kilo alımı iyi emmesinde sorun yok bekleyelim bebeği boşuna hırpalamayalım” dedi.
İnternetten araştırdığımda, dil bağı olan bebeklerin;
– Normalden daha gazlı olabileceği
– Emerken memeyi ağzından sürekli kaçırabileceği, çok efor sarf edeceği için bu yüzden emmeyi reddedebileceği
– Konuşmasının geçikebileceği, konuşurken bazı sesleri çıkarmakta zorlanabileceği
– Ağız içini temizleme fonksiyonunun bozulmasından dolayı kötü ağız hijyeni
– Diş problemleri

gibi sorunların ortaya çıkabileceğini okudum.

Aslında basit bir işlemle dil bağını kesebiliyorlarmış. ama artık bizim bebeğimiz 4 ayı geçtiği için lokal anestezi yerine genel anestezi alacakmış. Ben aneztesi almasın diye sünnetini bile 3 aylıkken yaptırmıştım. Daha önce fark edilseydi ( özellikle 1 ay içinde ) 15 dakikalık işlemle halledilcekti. 2 doktor muayene etmesine rağmen dil bağını fark edemedi . Bu yüzden size tavsiyem şu durumlarda ;

– Geçmeyen gögüs yaralarınız varsa

– Emzirirken dayanılmaz acılar çekiyorsanız

– Meme reddi başladıysa

– Emerken kafası terliyorsa

Doktorunuzdan mutlaka bebeğinizde dil bağı olup olmadığını bakmasını isteyiniz. Bizimkini kendi doktorumuz ben bakın dedikten sonra fark etti.
Biz dilindeki bağı kestirmedik. Şuan 2,5 yaşında. Konuşmasında sorun yok. Harfleri çok güzel çıkarıyor. ( Bu noktada bende konuşması için çok emek verdim. konuşamayacak diye çok korkuyordum ) Şimdilik bir sorun yok. Umarım bu sekilde devam eder. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Not: Görsel tamamen bize ait. Alparslanın dilini tahta ile kaldırıp fotoğrafını çekip arkadaşım Duyguya göndermiştim. Bu fotoğraftan sonra dil bağının varlığından emin olmuştuk. Onun vesilesiyle öğrendik bu yüzden ona da buradan çok teşekkür ediyorum. Sevgili arkadaşım Duygu Deniz iyi ki varsın.

“KONUMUZ: DİL BAĞI” için bir yorum

  1. Canım Didemim 😍 dilbağının ırsi olduğunu ve anne babada varsa bebeklerde de mutlaka bakılması gerektiğinide ben eklemiş olayım. Bende var ve kızımınkinden daha ciddi boyutta. Hiç bir konuşma sorunum yok 🙂

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s